Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Engelli Öğrencilerimiz;

Dezavantajlı Öğrencilerimizin Öğrenim Süreçleri İçin Öneriler CORONAVİRÜS (COVİD-19) salgını nedeniyle Atatürk Üniversitesi’ndeki pandemi dönemindeki eğitim-öğretim faaliyetleri uzaktan eğitim yolu ile sürdürülmektedir. Pandemi dönemindeki eğitim – öğretim faaliyetlerinin bilgilerini öğrenmek için tıklayınız.

Dezavantaj durumunuza göre farklı alternatiflerde sunulan içeriklerimizi kullanabilirsiniz. Erişilebilirliği artırmak amacıyla mobil uyumlu ve farklı ortamlarda çalışabilen sistemler kullanılabilir. Atatürk Üniversitesi olarak mümkün olduğunca hem sesli hem de görüntülü materyaller sunmaya çalışıyoruz. Ödev ve tartışma gibi etkinliklerde ihtiyaç duyacağınız destekler için lütfen Ders Öğretim elemanını bilgilendiriniz. Sizin olanaklarınız ölçüsünde sunulabilecek etkinlikler farklılaştırılabilir. Çeşitli kaynakları dezavantaj grubunun isteklerine göre çalıştırma imkanı sağlayan farklı ortamlarda mevcuttur. Bu süreçte dezavantajlı öğrencilerimizin öğrenme içeriklerini daha etkili bir şekilde kullanabilmeleri için aşağıda isimleri ve tanıtımları yer alan programları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Erişilebilirlik için Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinde gerçekleştirilen iyileştirmeler için tıklayınız. 

Araçlar

Jaws For Windows

Jaws For Windows

Jaws For Windows programı Windows işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Aktif olan pencereleri sesli olarak okumaya yardımcı olan bu program görme yetersizliği yaşayan kişilerin bilgisayar kullanmasına ve içerikleri takip etmesine imkan tanımaktadır. Jaws For Windows indirmek için tıklayınız.

Kitaplar (Apple Books)

Kitaplar (Apple Books)

Bu program iPhone, iPad veya Mac makinalar üzerinden elektronik kitapları okumaya veya sesli olarak dinlemeye imkan tanımaktadır. Programı indirmek için iPhone, iPad veya Mac cihazlardaki App Store uygulamasını kullanmak yeterlidir.

eReader Prestigio

eReader Prestigio

eReader Prestigio mobil cihaz ortamlarında kullanılabilen bir e-kitap okuyucudur. Bu programda çeşitli türlerdeki e-kitaplar okunabildiği gibi çok farklı dil seçenekleri ve seslendirme alternatifleri ile metinlerin sesli dinlenmesi mümkündür. eReader Prestigio programına Google Play store ve Apple Store uygulama mağazalarını kullanarak erişmek mümkündür.

İşaret Dilim

İşaret Dilim

İşaret Dilim uygulaması Turkcell tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. İşaret dili öğretiminin yanında tercüman özelliği ile çeviri yapmaya imkan tanımaktadır. İşaret Dilim uygulamasına Google Play store ve Apple Store uygulama mağazalarını kullanarak erişmek mümkündür.